Blog dla Frankowiczów

Dlaczego w 2024 nie warto podpisywać bankowej ugody? Lepiej pozwać bank, a następnie podpisać sprawiedliwą ugodę lub wygrać – 5 argumentów.

Avatar Kamil ChwiedosikKamil Chwiedosik - 14 grudnia 2023
Korzystna wygrana w sądzie w 2024 roku będzie w zasięgu praktycznie każdego frankowicza. Ostatnie wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przysparzają frankowiczom silnych argumentów, a także blokują bankom możliwość przedłużania spraw i stosowania wykrętnych sztuczek prawnych. Nieuczciwe ugody bankowe powinny już w ostatecznie odejść w zapomnienie, bo kredytobiorcy mają ogromne szanse szybko zakończyć spór z bankiem na drodze sprawiedliwych ugód lub poczekać na wygraną, która przeniesie im ogromne korzyści.
  • Poznaj strategie pozwania banku na 2024 rok. Co powinni zrobić frankowicze, biorąc pod uwagę 10 wyroków TSUE i 100% PRAWOMOCNIE wygrane sprawy członków społeczności ŻBK?
  • Typy ugód z bankiem o kredyt frankowy lub eurowy. Jakie korzyści zyskają frankowicze, jeżeli pozwą bank i uzyskają wsparcie Departamentu Mediacji i Ugód ŻBK?
  • Doświadczona i profesjonalna kancelaria dba o każdy aspekt sprawy frankowicza, w taki sposób, aby pozew banku był dla niego jak najmniej uciążliwy. Natomiast skutki podjęcia decyzji o pozwaniu banku w ŻBK są zawsze satysfakcjonujące. Frankowicze mogą odzyskać bardzo wysokie kwoty już z samych tylko odsetek ustawowych za opóźnienie. Poznaj procedury unieważnienia umowy frankowej
  • Jak pozwać bank frankowy? Prosta instrukcja i 5 argumentów dlaczego w 2024 lepiej pozwać bank, niż godzić się na ugodę bankową. Wygrana w sądzie jest na wyciągnięcie ręki!

 

Strategie pozwania banku 2024. Co powinni zrobić frankowicze?

W 2024 roku frankowicze mają jeszcze większe szanse na wygranie w sądzie z bankiem i unieważnienie swojej umowy kredytowej. Dowodów na to jest wiele. Po pierwsze, w ostatnich miesiącach sądy coraz częściej wydają wyroki korzystne dla frankowiczów bez zarzutu zatrzymania i zasądzają odsetki ustawowe od banku dla kredytobiorców w kwocie ok. 150-250 tysięcy złotych. Grudniowe wyroki TSUE – C-140/22 oraz C-28/22 – gwarantują frankowiczom zwrot odsetek należnych w pełnej wysokości, czyli od momentu złożenia pozwu o kredyt CHF, oraz blokują możliwość banków do korzystania z prawa zatrzymania. Ponadto powództwa w sprawach członków społeczności ŻBK są uznawane przez sąd w całości, co pozwala kredytobiorcom odzyskać wszystkie koszty sądowe związane z wniesieniem i prowadzeniem sprawy.

Panel Ekspertów po orzeczeniu C-28/22. Skutki wyroków TSUE i prognozy dla frankowiczów w 2024.

YouTube player

Po drugie, banki w 2024 roku prawdopodobnie nie będą już celowo wydłużać procesów sądowych. Wręcz przeciwnie – w interesie kredytodawców leżeć będzie jak najszybsze zakończenie sporu ze swoim klientem. To spowoduje, że znacznie łatwiej i szybciej będzie można uzyskać prawomocną nieważność umowy kredytu. Już teraz banki coraz częściej decydują się na zawarcie sprawiedliwej ugody sądowej wynegocjowanej przez Departament Mediacji i Ugód ŻBK. Banki godzą się na ugody opracowane przez nas zespół, ponieważ dzięki temu unikają przegranej w sądzie (co ma wartość również wizerunkową), która w 2024 roku będzie dla nich jeszcze bardziej kosztowna.

Po trzecie, frankowiczom sprzyja Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Tylko w 2023 roku zapadło w Luksemburgu aż 10 orzeczeń (+ 1 postanowienie), które dają posiadaczom kredytów waloryzowanych do waluty obcej niesamowitą przewagę w sądzie. Wyroki TSUE to potężny oręż dla frankowiczów w walce z bankami, który warto wykorzystać w 2024 roku, aby uwolnić się od toksycznego kredytu i odzyskać niesłusznie odebrane przez bank pieniądze.

Po czwarte, sądy powszechne w Polsce coraz częściej przyznają frankowiczom zabezpieczenie roszczeń. Dzięki tej instytucji prawnej kredytobiorcy frankowi mogą bardzo szybko (i całkowicie legalnie!) przestać spłacać raty, bo już w ciągu ok. 3 miesięcy od dnia złożenia sprawy do sądu. Jeżeli dodatkowo frankowicz powierzy negocjacje z bankiem Departamentowi Mediacji i Ugód ŻBK, to w ciągu kolejnych kilku miesięcy może definitywnie uwolnić się od toksycznej umowy poprzez sądową ugodę z bankiem opartą na korzystnych warunkach, której głównym założeniem jest nieważność umowy kredytu.

Ugoda bankowa vs sprawiedliwa ugoda sądowa ŻBK

Istnieje zasadnicza różnica pomiędzy ugodą bankową, tj. ugodą, którą oferują banki, kiedy jeszcze nie zostaną pozwane przez frankowicza a sprawiedliwą ugodą sądową, którą można zawrzeć z pomocą Departamentu Mediacji i Ugód ŻBK. Opisując metaforycznie różnice pomiędzy tymi ugodami, to sprawiedliwą ugodę sądową można porównać do jazdy nowoczesnym samochodem po gładkiej autostradzie z pełnym bakiem paliwa, gdzie każdy kilometr pokonuje się z łatwością bez konieczności martwienia się o przeszkody czy awarie. Natomiast ugoda bankowa jest jak pokonywanie w środku nocy pełnej dziur drogi na rowerze bez oświetlenia, gdzie każda niespodziewana przeszkoda może nieść ze sobą bardzo nieprzyjemne i poważne w skutkach konsekwencje.

Nie ma w tym porównaniu ani odrobiny przesady. Ugody oferowane przez banki są bardzo niekorzystne dla frankowiczów. Polegają one bowiem na koncepcji przewodniczącego KNF Jacka Jastrzębskiego, który w sporze o kredyty frankowe jasno opowiedział się po stronie banków. Ta koncepcja powstała w 2020 roku, więc dziś już absolutnie nie przystaje do tego, jaka jest obecnie rzeczywistość prawna kredytobiorców frankowych. Ugody te przede wszystkim zakładają, że umowa frankowa jest ważna, więc de facto banki w ten sposób próbują zalegalizować swoje zyski ze sprzedaży wadliwych prawnie instrumentów finansowych, które rażąco naruszały zasady współżycia społecznego. W dodatku ugody bankowe narażają frankowiczów na drogi i nieprzewidywalny WIBOR, który jest obecnie poważnym problemem kredytobiorców złotówkowych. W zasadzie nikt, kto śledzi sytuację prawną frankowiczów, nie powinien zdecydować się na zawarcie z bankiem takiej pseudo-ugody. Więcej informacji o obłudnych propozycjach ugodowych banków można przeczytać na stronie: https://bankipolskieugody.pl/.

Sprawiedliwe ugody sądowe są zupełnym przeciwieństwem tych opisanych wyżej. Tylko ugody zawarte przed sądem dają gwarancję całkowitego zakończenia sporu z bankiem, ponieważ są niepodważalne i jednocześnie stanowią tytuł egzekucyjny. Dzięki ugodzie sądowej kredyt frankowy zostanie unieważniony, czyli saldo zadłużenia, a poprzez to rata kredytu, spadnie do 0 zł, z księgi wieczystej zostanie usunięty wpis hipoteczny banku, a frankowicz odzyska nadpłacone pieniądze. W skrócie ugoda sądowa zawarta z pomocą Departamentu Mediacji i Ugód ŻBK gwarantuje frankowiczom korzyści zbliżone do tych, które kredytobiorcy uzyskują w wyniku prawomocnych wyroków orzekających nieważność umowy kredytu na zasadzie teorii dwóch kondykcji. Więcej o sprawiedliwych ugodach ŻBK dowiesz się na stronie: https://zyciebezkredytu.pl/podpisz-sprawiedliwa-ugode-z-bankiem/.

Wygrana w sądzie i nieważność umowy kredytu CHF. Procedury

Podjęcie decyzji o pozwaniu banku w 2024 roku i dążenie do sprawiedliwej ugody lub wygrania w sądzie jest obecnie jedynym korzystnym posunięciem dla frankowiczów. Procedura ta, choć wymaga cierpliwości, jest obecnie uproszczona i przystępna. Kluczowe kroki obejmują wybór specjalistycznej kancelarii z wieloletnim doświadczeniem i sukcesami, która pomoże przeanalizować sytuację prawną banku, oszacować możliwe korzyści oraz zgromadzić potrzebną dokumentację.

Zabezpieczenie roszczenia jest strategicznymi posunięciem, które może przyspieszyć zakończenie sporu z bankiem. W ŻBK zawsze wraz z pozwem składamy wniosek o zabezpieczenie roszczenia do czasu prawomocnego zakończenia sprawy, aby jak najszybciej frankowicz mógł legalnie zaprzestać spłaty raty. Ponad 570 wygranych spraw członków społeczności ŻBK wskazuje na to, że kredytobiorcy mają realne szanse na korzystne rozstrzygnięcia. Wszystkie sprawy, które prowadziłem, zakończyły się prawomocną wygraną w sądzie. Ryzyko porażki jest w zasadzie zerowe. A z setek historii frankowiczów, których miałem przyjemność wysłuchać i w nich uczestniczyć, wynika, że wygrana w sądzie naprawdę zmienia jakość życia na lepsze.

Ważne jest teraz, aby sprawnie umówić się na konsultację z ekspertem, zebrać wszystkie niezbędne dokumenty, wybrać doświadczoną kancelarię i podpisać pełnomocnictwo do procesu sądowego. Jeśli frankowicz wygra w sądzie, będzie mógł odzyskać wszystkie wpłacone środki, a także odsetki ustawowe za opóźnienie. W przypadku zawarcia sprawiedliwej ugody frankowicz może uzyskać również korzystne warunki w czasie trwania postępowania sądowego, ale ostateczną rekomendację przedstawi Departament Mediacji i Ugód ŻBK.

5 powodów, dla których frankowicze powinni pozwać bank w 2024 roku

Oto 5 argumentów, które przemawiają za tym, że w 2024 roku lepiej pozwać bank, a następnie podpisać sprawiedliwą ugodę lub poczekać na wygraną w sądzie:

1. Szanse na pokaźną wygraną z odsetkami są coraz większe. 10 wyroków TSUE sprawia, że z pomocą doświadczonej kancelarii prawnej wygrana w sądzie to w zasadzie pewniak. Członkowie społeczności ŻBK prawomocnie wygrali 100% spraw.

2. Banki coraz częściej decydują się na sprawiedliwe ugody, ale tylko w sytuacji, kiedy sprawa jest już w sądzie. Bankowe ugody są bardzo niekorzystne dla frankowiczów i w ogóle nie są warte rozpatrywania ich jako opcji rozwiązania problemu frankowego, bo de facto wcale go nie rozwiązują.

3. Frankowicze mają realną możliwość wstrzymania płatności rat po złożeniu pozwu dzięki sądowemu zabezpieczeniu roszczenia. W społeczności ŻBK już ponad 1000 frankowiczów nie płaci rat CHF dzięki tej instytucji prawnej.

4. W przypadku wygranej frankowicz może odzyskać wszystkie wpłacone środki i zwrot kosztów sądowych, czyli to bank pokrywa wynagrodzenie kancelarii. Oznacza to, że pozwanie banku to świetna inwestycja.

5. Frankowicz może uzyskać korzystne warunki obsługi z gwarancją ŻBK Protect, która zabezpiecza wszelkie ryzyka związane ze złożeniem pozwu. Warto mieć na uwadze nadchodzącą falę TSUEnami 3.0, czyli gwałtowny wzrost pozwów frankowych. Dlatego polecam jak najszybciej rozpocząć przygotowania do pozwania banku i nie odkładać tej decyzji na później.

Kamil Chwiedosik
Kamil Chwiedosik
Od wielu lat zajmuję się wsparciem osób, które znalazły się w trudnej sytuacji ekonomicznej na skutek nieuczciwej działalności instytucji finansowych. Takie osoby często nie wiedzą, w jaki sposób mogą uzyskać pomoc w obszarze swoich praw konsumenckich. Niejednokrotnie spotykałem się u takich osób z poczuciem wstydu i dyskomfortu, uczuciami zupełnie bezpodstawnymi, gdyż sytuacja, w której się znaleźli, nie jest wcale wynikiem ich zaniedbania czy lekkomyślności.