Blog dla Frankowiczów

Milionowe wygrane frankowiczów: Dominacja nad bankami w sądach [statystyki]

Avatar Kamil ChwiedosikKamil Chwiedosik - 30 listopada 2023
Rośnie przewaga frankowiczów w sądach. Statystyki 2023 przedstawia coraz lepszą sytuację kredytobiorców frankowych w Polsce. Kredytobiorcy nie ulegają bankowej manipulacji i rezygnują z pseudo-ugodowych propozycji bankowych na rzecz wytoczenia pozwu o kredyt CHF. Zyski frankowiczów z wygranych spraw sądowych często sięgają setek tysięcy, a nawet milionów złotych.
  • Wygrane w sądzie frankowiczów 2023 są rekordowe pod każdym względem. Bez dwóch zdań mamy nową lawinę pozwów frankowych, która jest pokłosiem korzystnego orzecznictwa TSUE. Po grudniowych wyrokach Trybunału prawdopodobnie nastąpi kolejny wzrost pozwów i wystąpi tzw. efekt TSUEnami 3.0
  • Unieważnienie frankowej umowy kredytowej stanowi 100% prawomocnych wyroków członków społeczności ŻBK. To wyjątkowa skuteczność na rynku kancelarii świadczących usługi dla frankowiczów
  • Statystyki wyroków frankowych 2023 obrazują ogromną przewagę prawomocnego wyroku nad ugodami oferowanymi przez banki. Prawomocny wyrok unieważniający kredyt frankowy na zasadzie teorii dwóch kondykcji gwarantuje wielokrotnie większą korzyść nad aneksami, które banki obłudnie nazywają ugodami. Nie jest zatem zaskakujące, że coraz więcej frankowiczów rezygnuje z pseudo-ugód i decyduje się na pozew banku
  • Ugody bankowe vs sądowa walka z kredytem CHF? Korzyści finansowe dla frankowiczów z wyroków sądowych są zdecydowanie wyższe. Ugody bankowe tak naprawdę zapewniają znikome korzyści frankowiczom. Jedynym beneficjentem takiej ugody jest bank, który w ten sposób zabezpiecza własne zyski z toksycznych umów frankowych

Frankowicze. Wygrane w 2023 roku są imponujące

Tak jak przewidywali eksperci ŻBK, przewaga frankowiczów w sądach stale rośnie. Statystyki 2023 przedstawiają coraz lepszą sytuację kredytobiorców frankowych w Polsce. W tym roku zapadło już niemal dwa razy więcej wyroków w sprawie kredytów CHF niż rok wcześniej! W pierwszych trzech kwartałach tego roku zapadło ponad 11 tys. wyroków w sprawach frankowych, z czego 97% zakończyło się wygraną kredytobiorców. Trzeba przy tym zauważyć, że wszystkie wyroki prawomocne (100%) członków społeczności Życie Bez Kredytu były korzystne dla kredytobiorców.

Najwięcej wyroków dotyczyło umów mBanku, PKO BP oraz Banku Millennium, z największym odsetkiem przegranych dla pierwszych dwóch. W następnych miesiącach można spodziewać się, że jeszcze więcej frankowiczów zdecyduje się aktywnie walczyć o swoje prawa. Trend jest wciąż rosnący – zgodnie z danymi podawanymi przez według Związek Banków Polskich na koniec sierpnia 2023 liczba pozwów frankowych wynosiła 140 tys. wobec 110 tys. na koniec 2022 r.

Frankowicze słusznie rezygnują z nieuczciwych ugód

Wobec tak korzystnej sytuacji dla kredytobiorców frankowych nie jest zyskujący fakt, że frankowicze coraz częściej rezygnują z „ugód” oferowanych przez banki i decydują się na drogę sądową. Takie „ugody”, czyli pseudo-ugody frankowe to tak naprawdę aneksy, które mają na celu zalegalizowanie nieuczciwych zysków banków czerpanych dzięki abuzywnym umowom kredytowym.

Korzyści z wygranych spraw sądowych często sięgają setek tysięcy, a nawet milionów złotych, co znacząco przewyższa „profity” płynące z pseudo-ugód bankowych. Banki próbują przekonywać, że ugody są tańsze, pewniejsze i szybsze, lecz rzeczywistość sądowa pokazuje inny obraz. Unieważnienie umowy kredytowej przez sąd oznacza zwrot wpłaconych rat, odsetek ustawowych oraz kosztów sądowych, co jest o niebo korzystniejsze dla kredytobiorców niż aneks legalizujący umowę frankową. Wobec tego coraz więcej frankowiczów rezygnuje z ugód, czego odzwierciedleniem jest rosnąca liczba pozwów sądowych. Dowiedz się więcej o manipulacjach banków: Ugoda lepsza niż proces?

Ścieżka sądowa gwarantuje spore korzyści finansowe dla frankowiczów oraz zakończenie problemu z frankiem zgodne z zasadami współżycia społecznego. Unieważnienie umów przez sądy przywraca sprawiedliwość, o którą kredytobiorcy ze społeczności ŻBK walczyli latami. Wzrost liczby wyroków i pozwów wskazuje na utrwaloną linię orzeczniczą korzystną dla kredytobiorców, a także na zwiększające się zainteresowanie aktywną walką o własne prawa na drodze sądowej.

Po kolejnych wyrokach TSUE 7 i 14 grudnia 2023, co na żywo będą komentować wprost z Luksemburga eksperci Życia Bez Kredytu, prawdopodobnie liczba nowych pozwów gwałtownie wzrośnie, tak jak miało to miejsce w poprzednich latach. Można spodziewać się kolejnej fali TSUE-nami 3.0. Jeżeli ktoś nie pozwał jeszcze banku, to teraz jest zdecydowanie najlepszy czas.

Najbardziej spektakularne wyroki ŻBK – TOP 3

Najszybsza wygrana w sądzie członka społeczności ŻBK – unieważnienie kredytu w ciągu 47 dni!

Czy można zmienić swoje życie w 47 dni? Tak! I nie chodzi tu o zrzucenie kilku kilogramów lub wejście na Mount Everest. Nawet nie o zmianę pracy! W 47 dni można uwolnić się od toksycznego kredytu frankowego! Tak było w przypadku kredytu frankowego zawartego w GE Money (Bank BPH S.A.). Sąd stwierdził nieważność umowy kredytu (T2K) i zasądził na rzecz poszkodowanego frankowicza kwotę 368.335,18 PLN wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od dnia wniesienia pozwu do dnia zapłaty. Wyrok został wydany przez Sąd Okręgowy w Krakowie i oznaczony sygn. akt I C 2912/22.

Złożenie pozwu: 5 października 2022 r.

Data wyroku: 21 listopada 2022 r.

Najwyższa wygrana uzyskana przez członka społeczności ŻBK – przelew o wysokości ponad 2,5 mln zł!

Wyliczono, że prawdopodobieństwo trafienia piorunem jest 20 razy wyższe, niż szansa trafienia szóstki w Lotto. W ŻBK jest pewniej i bezpieczniej, bo mamy aż 100 % prawomocnych wygranych. W dodatku te wygrane bywają niezwykle imponujące, a do frankowiczów trafiają niebagatelne przelewy od banków w wysokości ponad 2.500.000 zł!

Tak, dokładnie 2.560.711,92 zł trafiło na konto członka społeczności ŻBK. Sprawa dotyczyła kredytu waloryzowanego do franka zawartego w banku Santander. Wyrok został wydany przez Sąd Apelacyjny w Warszawie i oznaczony sygn. akt VI ACa 857/20.

Wyrok idealny – korzystna zmiana wyroku I instancji przez sąd II instancji

Może tak się zdarzyć, że wyrok, który zapadnie w I instancji nie będzie w pełni satysfakcjonujący dla frankowicza. Należy jednak pamiętać, że wyrok w pierwszej instancji nie przekreśla szans na zwiększenie korzyści z pozwania banku. W ŻBK ostatnio zapadł wyrok idealny, czyli niezwykle korzystna dla frankowicza zmiana wyroku w Sądzie Apelacyjnym.

Sąd II instancji PRAWOMOCNIE odrzucił bankowy zarzut zatrzymania. Tym samym SA pozwolił, poza odzyskaniem kwoty głównej, na zwrot dla członka społeczności Życie Bez Kredytu ponad 250.000 zł samych odsetek ustawowych za opóźnienie. Miło!

Sprawa dotyczyła kredytu Nordea. Wyrok został wydany 7 listopada 2023 r. przez Sąd Apelacyjny w Warszawie i oznaczony sygn. akt I ACa 1161/22. Zasądzone kwoty na rzecz frankowicza wyniosły 103.655,19 PLN oraz 62.914,90 CHF.

Kamil Chwiedosik
Kamil Chwiedosik
Od wielu lat zajmuję się wsparciem osób, które znalazły się w trudnej sytuacji ekonomicznej na skutek nieuczciwej działalności instytucji finansowych. Takie osoby często nie wiedzą, w jaki sposób mogą uzyskać pomoc w obszarze swoich praw konsumenckich. Niejednokrotnie spotykałem się u takich osób z poczuciem wstydu i dyskomfortu, uczuciami zupełnie bezpodstawnymi, gdyż sytuacja, w której się znaleźli, nie jest wcale wynikiem ich zaniedbania czy lekkomyślności.